elektrośmieci

Zwykły wpis

Znów jestem chora. W ostatnim czasie wciąż coś mnie łapie. Moja odporność chyba szwankuje, więc kupiłam dziś w aptece jakieś profilaktyczne tabletki z olejem z wątroby rekina. Brzmi pysznie! 😐 I jeszcze kosztowały niemało. Mam nadzieję, że pomogą. Ale nie o tym.

Wczoraj wywieźliśmy starą, zepsutą drukarkę do punktu zbiórki elektrośmieci. Kiedy przeczesywałam internet w poszukiwaniu adresu takiego miejsca, natknęłam się na informację, że polskie prawo zakazuje wynoszenia tego typu śmieci na zwykłe śmietniki. Grozi za to grzywna.

„Konsument nie może wyrzucać zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami. (art.36 ustawy ZSEE). Za pozostawienie tego typu sprzętu w miejscu do tego nie przeznaczonym (np. wyrzucenie do śmietnika, wystawienie przed blok czy porzucenie w lesie) grozi kara grzywny od 20 do 5000 zł. (art. 74 ustawy ZSEE)”

Popieram te przepisy w stu procentach. Stare telewizory, komputery, a nawet lodówki straszą często pod osiedlowymi śmietnikami. Stanowią duże zagrożenie dla środowiska, a punktów zbiórki elektrośmieci jest naprawdę dużo. Każdy może znaleźć jakiś blisko swojego domu. Trzeba tylko zadać sobie mały trud i odwieźć stary sprzęt. Jeżeli chodzi o Warszawę, to adresy takich miejsc znajdziecie tu. Poza tym, kiedy kupujecie nowy sprzęt, każdy sklep ma obowiązek przyjąć i odpowiednio zutylizować starą rzecz. Więcej info w tym temacie tutaj.

Zachęcam Was, by dbać o środowisko – i to nie tylko w ten sposób, ale na każdym kroku w życiu codziennym.

 

 

Reklamy

2 responses »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s