Skąd się wzięła turystyka?

Zwykły wpis

Jako że dziś wpadł mi w łapki ciekawy artykuł na temat historii światowej turystyki, a sama turystyka jest mi obecnie bliska z racji zbliżających się wyjazdów, postanowiłam naskrobać o tym słów kilka.

Nigdy szczególnie się nad tym nie zastanawiałam, więc wspomniany artykuł uświadomił mi, że coś takiego jak turystyka zorganizowana nie istniało od zawsze. Zjawisko pojawiło się właściwie przypadkiem, gdy w 1841 roku brytyjski stolarz, Thomas Cook, zorganizował wyprawę koleją do oddalonego o kilkanaście mil miasta. Miała ona konkretny cel, ale facet szybko zorientował się, że wycieczki wyłącznie po to, by zobaczyć odległe zakątki na świecie, to rentowny interes. I tak to się zaczęło. Dziś Thomas Cook Group to drugi pod względem wielkości koncern turystyczny w Europie. I jak gdyby historia zatoczyła koło, bo podobnie jak dziś, jednym z najchętniej wybieranych kierunków był wtedy Egipt 🙂

Więcej zdjęć znajdziecie tutaj, a cały artykuł tu.

Co do moich wyjazdów, już za tydzień ruszamy do stolicy Wielkopolski. Plan podróży jeszcze nie jest opracowany, ale wiem na pewno, że w Poznaniu jest mnóstwo atrakcji, które warto zobaczyć.

A już tydzień później wyruszamy nieco dalej, bo na Majorkę. Wreszcie doszliśmy wszyscy do porozumienia i wybraliśmy nasz raj na wrześniowe 7 dni. Co ciekawe, Majorka, jedno z najbardziej turystycznych miejsc na świecie, zyskała takie miano dopiero sporo po II wojnie światowej. Ponoć tę niewielką wyspę można zwiedzać dwa tygodnie, a i tak nie zobaczy się wszystkiego. A co dodatkowo ze słodkim leniuchowaniem na plaży? Trzeba więc będzie wybierać. Wiem na pewno, że nie wyjadę stamtąd dopóki nie przespaceruję się klimatycznymi uliczkami Palmy i nie zobaczę Klasztoru Kartuzów w Valldemossie, w którym przebywał Chopin.

Z obu wypraw na pewno powstaną krótkie relacje i fotorelacje, na które już teraz zapraszam 😉

 

Reklamy

2 responses »

  1. Poznań- rewelacja- my byliśmy zachwyceni;))
    przesyłam stronę, która zawiera kilka wskazówek ( polecam knajpkę na starym mieście- Werandę)
    my zwiedzaliśmy i dowiadywaliśmy się różności z artykułów z gazety.pl;)

  2. Dzięki :*
    Dopiero jutro opracujemy plan zwiedzania, bo niestety grafik wciąż tak zajęty, że nie ma na nic czasu! Więc bardzo się przydadzą wszelkie porady 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s